Kepek

Haziran 15, 2021 by admin
Kepek-1200x675.jpg
Kepek

Saçlı deride kepek sorunu

Yaşam boyunca çoğu insan kepek sorunu ile karşılaşabilir. Derinin doğal yenilenme döngüsü sonucu en üst katmanının dökülmesi ile oluşan bu hücre tabakası artığı çoğu zaman belirgin halde değilken bazı şartlar altında rahatsızlık verici hatta hastalık düzeyinde artışla kendini belli edebilir. Dışarıdan başkalarına elbise üzerine dökülen beyaz parçacıklar gibi gözükürken kişiye kaşıntı ve deride kabalaşma hissi ile belirti verir.

Derinin doğal dökülmesi olan kepek bu dökülmede normalden fazla sayı artışında sorun yaratmaktadır.

Genellikle kuru deri zemininde oluşan kepek yapısal olarak derisi kuru olanlarda , atopik ekzeması olanlarda veya ergenlik öncesi ve yaşlılıkta yağ salgısının farklı olduğu dönemlerde görülmekle birlikte aşırı şampuanlamak, deri pHsını değiştiren sert şampuanları kullanmak, çevresel nem/oda neminin düşük olması gibi faktörlerle de şiddeti artabilir.

Kepek sorunun çeşitli formları olabilir. Deri zemininde bir yangı oluştuğunda seboreik dermatit kepeğinden bahsedilebilir. Basit kepekte sık ve uygun olmayan şampuanlar sorunu şiddetlendirebilirken seboreik dermatitte şampuanlama rahatlatır. Derinin yağ bezlerinin üretiminde artış ile oluşan sebum yağ asidleri ile beslenen mikroorganizmaların artışına neden olup kepek nedeni olabilen Malassezia denen mantarın da artışını sağlar. Seboreik dermatitin oluşumundaki Malassezia ilgili başlık altında anlatılmaktadır.

Özetle kepeğin oluşumunda

*saçlı deri için uygun olmayan şampuan kullanımı

*saç kozmetik işlemlerin aşırı uygulanması

*stres, yorgunluk gibi beden direnci azaldığı dönemler

*kepek benzeri deri döküntülerin oluştuğu deri hastalıkları örneğin ekzema, sedef vb

*Vitamin mineral eksiklikleri ( vit B, F, selenyum gibi )

Her vaka kendi özellikleri dikkate alınarak tedavi edilmelidir. Beslenme düzenine dikkat edilerek, deride kuruluğu daha da artıracak aşırı saç kozmetiği değişikliklerinden ve berber işlemlerinden ( fön vb ) kaçınarak, ilk önlemler yeterli olmuyorsa kepeğin bir deri hastalığı açısından değerlendirilmesi için dermatoloji bölümüne başvurmak gereklidir.

İletişim Bilgileri


0212 337 32 32

Fulya, Yavuz Sk.

Randevu Alın

İletişim Bilgileri


0212 337 32 32

Fulya, Yavuz Sk.

Randevu Alın2021. Tüm Hakları Saklıdır.2021. Tüm Hakları Saklıdır.Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp